سیمرغ آذربایجان
خانه / سنگ آهن

سنگ آهن

موجودی و قیمت روز سنگ آهن: (لیست موجودی و قیمت به روز شده)

سنگ آهنعیارظرفیتآنالیز محصول و قیمت
هماتیت۵۸-۶۰ درصد۵۰۰ هزار تن سنگ آهن هماتیتلطفا تماس بگیرید.
مگنتیت۴۸-۶۲ درصدلیست موجودی سنگ آهن مگنتیتلطفا تماس بگیرید.

 

سنگ آهن چیست؟

سنگ آهن، سنگ معدنی است که درون آن درصد قابل توجهی عنصر Fe جهت استخراج آن موجود باشد. از نظر کانی شناسی، سنگ آهن را می توانیم در پنج گروه زیر دسته بندی کنیم.

  •  هماتیت (Fe2O3) به رنگ قرمز. این ترکیب دارای بیش از ۶۹٫۹ درصد آهن است. در حقیقت عیار این سنگ آهن ۶۹٫۹ درصد است.
  •  مگنتیت (Fe3O4) دارای رنگ سیاه است. و عیار آن بالای ۷۲٫۴ درصد است.
  • لیمونیت (Fe2O3.3H2O) قهوه ای رنگ بوده و دارای عیار حدود ۵۸٫۹ درصدی می باشد.
  • سیدریت (FeCO3) نیز یکی دیگر از ترکیبات آهن دار است که رنگ آن، قهوهای روشن است. البته عیار این ترکیب پایین تر از عیار سه ترکیب بالا و حدود ۴۸٫۲ درصد آهن می باشد.
  • سنگ آهن زئولیت

از بین این پنج کانی، دو نوع هماتیت و مگنتیت مهمترین انواع سنگ آهن به شمار می آیند. بیش از ۹۵ درصد سنگ آهن استخراج شده از معادن برای برای تولید فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از استخراج کانسار آهن از معدن، سنگ آهن به دلیل عیار کم و وجود ناخالصی ها در آن به طور مستقیم قابلیت استفاده در واحد های فولادسازی را ندارد. به همین دلیل تحت عملیات فرآوری قرار می گیرد. در حقیقت سنگ استخراج شده از معدن سنگ آهن اغلب دارای عیار متفاوت است که در بیشتر مواقع زیر ۵۰ درصد می باشد. البته طی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی تا عیار بالای ۸۸ الی ۹۲ درصد رسانده شده و سپس در واحد های تولید شمش آهن و فولاد مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ آهن را از نظر شکل ظاهری نیز دسته بندی می کنند. بر اساس شکل ظاهری می توانیم دسته بندی زیر را برای سنگ آهن داشته باشیم:

  • سنگ آهن دانه بندی شده: تنها جهت استفاده در کوره های بلند مناسب است. دلیل این موضوع پایین بودن عیار آن و بالا بودن درصد ناخالصی های موجود در آن است. خود دارای دو گروه است. سنگ آهن دانه بندی شده ریز (fine) که دارای ابعاد صفر الی ۱۰ میلی متر است. و سنگ آهن دانه بندی شده درشت (کلوخه آهن = lumps) که دارای سایز ۱۰ الی ۳۰ میلی متر است. عیار سنگ آهن دانه بندی شده اغلب بین ۵۴ الی ۶۳ درصد می باشد. سنگ آهن دانه بندی شده بعد از جدایش از نظر ابعاد تحت فرآیند پر عیارسازی به روز های مختلف از جمله روش مغناطیسی قرار می گیرد.
  • کنسانتره آهن: کنسانتره سنگ آهن از فرآوری کانه آهن به دست می آید. مراحل و تجهیزات به کار گرفته شده برای فرآوری کنسانتره آهن اندکی پیچیده تر از فرآوری سنگ آهن دانه بندی شده است. این فرآیند شامل مراحل خردایش، آسیا کنی، پر عیارسازی، و نهایتا آب گیری و خشک کردن می شود. کنسانتره آهن نه قابلیت استفاده در کوره بلند را دارد و نه فرآیند احیاء مستقیم را. دلیل آن ریز بودن یاز دانه های آن است. بنابراین قبل از استفاده نیاز است که به گندله تبدیل شود. عیار آهن در کنسانتره آهن حدود ۶۵ الی ۶۹ درصد می باشد.
  • گندله آهن: کنسانتره آهن با افزودنی موادی نظیر بنتونیت در واحد گندله سازی، به گندله که گلوله های متخلخل با درصد تخلخل ۲۵ الی ۳۰ درصد و سایز ۹ الی ۱۶ متری می باشد، تبدیل می شود. عیار آهن گندله مشاه کنسانتره و برابر ۶۵ الی ۶۹ درصد می باشد. بیش از هشتاد درصد گندله آهن تولید شده در جهان در کوره بلند و کمتر از بیشت درصد آن در روش احیاء مستقیم به کار گرفته می شود.

البته نکته ای که قابل اشاره است این است که قسمت عمده سنگ آهن در کوره بلند – کنورتور که روش سنتی تولید آهن و فولاد است مورد استفاده قرار می گیرد. می توان گفت بیش از ۹۰ درصد به این شیوه مورد استفاده قرار می گیرد. و تنها ۱۰ درصد آن که قسمت جزئی کانه های استخراج شده می باشد در سایر روش ها مخصوصا احیاء مستقیم مورد استفاده قرار می گیرند.

دسته بندی فرآیند های فرآوری سنگ آهن

طبق توضیح بالا بر اساس فرآورده به دست آمده پس از فرآوری سنگ، می توانیم فرآوری سنگ آهن را در دو دسته زیر دسته بندی کنیم:

  1. فرآوری سنگ آهن دانه بندی شده: فرآیند تولید سنگ دانه بندی شده از مراحل مختلف خردایش و سرند بعلاوه ی جداکننده مغناطیسی با هدف افزایش عیار سنگ، تشکیل شده است. این فرآیندها به صورت کاملا خشک بدون استفاده از آب انجام می گیرد. فرآورده به دست آمده سنگ دانه بندی شده ۱۰ الی ۳۰ میلی متر تحت عنوان کلوخه یا سنگ اهن دانه بندی شده درشت و همچنین سنگ دانه بندی شده ریز (fine) زیر ۱۰ میلی متر می باشد.
  2. فرآوری کنسانتره سنگ آهن: متاسفانه همانطور که می دانیم، عیار آهن در کانسارها پایین است.بنابراین نیاز است برای پرعیارسازی سنگ به دست آمده، از مراحل طراحی شده و پیچیده تری که بر پایه خواص فیزیکی و شیمیایی ترکیبات موجود در سنگ طراحی شده اند، استفاده نماییم و اقدام به تولید کنسانتره آهن کنیم. (جزئیات تولید و فرآوری کنسانتره آهن را می توانید در بخش کنسانتره آهن مطالعه نمایید.)

همانطور که مشاهده می کنید اولین گام بعد از استخراج کانسار آهن، تولید کنسانتره آهن است. بنابراین سنگ آهن ماده شارژی و در حقیقت مواد اولیه واحد های تولید کنسانتره می باشد.

اخبار روز فروش و صادرات سنگ آهن هماتیت و مگنتیت


کانال تلگرام: َشرکت آهن و فولاد سیمرغ