لیست موجودی های روز:

No data

قیمت روز آهن اسفنجی در ایران

آنچه در این مقاله می خوانید...

تاثیر قیمت آهن اسفنجی از بازار خارجیتولید آهن اسفنجی در ایرانتولید آهن اسفنجی به روش پرد - تکنولوژی پردفرآیند میدرکسفرآیند پرد (PERRED)صادرات آهن اسفنجی ایرانممنوعیت صادرات آهن اسفنجیمشروط بودن صادرات آهن اسفنجیقیمت آهن اسفنجی در بورسبسته بندی جامبو بگ در صادرات آهن اسفنجیصادرات بریکت آهنانواع بریکت آهن اسفنجیبریکت سرد آهن اسفنجیبریکت گرم آهن اسفنجیبریکت نرمه آهن اسفنجیکارخانه تولید بریکت آهنقیمت بریکت آهن سفنجیقیمت قراضه آهن به روز
قیمت روز آهن اسفنجی در ایران

قیمت آهن اسفنجی در ایران مشابه تمامی محصولات بالادستی فولاد همچنین آهن آلات دیگر به روز می باشد و هر لحظه احتمال نوسان را دارد. این نوسان معمولا تحت تاثیر بازار خارجی، یا به دلایلی همچون تعطیلی و یا اصطلاحا ” shut down ” یکی از کارخانه های اصلی تولید کننده و یا کمبود آهن قراضه در وهله ای از زمان رخ می دهد.

 

 

گاه ممکن است این نوسان در طول یک تا دو هفته حتی به بیست دلار در قیمت هر تن آهن اسفنجی (قیمت روز آهن اسفنجی) و یا بیشتر نیز برسد. و از آنجا که درخواست های مربوط به آهن اسفنجی برای کارخانه های داخلی و یا صادرات به صورت تناژ بالا و سیکل های مرتبی از زمانبندی تحویل می باشد، دقت هرچه بیشتر در بستن این گونه قراردادها و استفاده از کارشناسان رسمی تجارت احساس می گردد.

تاثیر قیمت آهن اسفنجی از بازار خارجی

همانطور که می دانید میزان تولید آهن اسفنجی در ایران بسیار بالاست. ایران از نظر حجم تولید سالانه آهن اسفنجی هم ردیف با کشور هند به عنوان بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی به شمار می آید. میزان تولید سالانه آهن اسفنجی در کشورمان همچنان رو به بالاست. ایران هم اکنون از قطب های بسیار مهم در تولید و صادرات آهن اسفنجی در جهان به شمار می آید.

آهن اسفنجی جزء محصولات بالادستی زنجیره فولادسازی است که به طور مستقیم برای ذوب و تولید محصولا فولادی مورد استفاده قرار می گیرد. لذا هر تغییر در شرایط بازار این صنعت، نرخ قیمت آهن اسفنجی را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. قیمت آهن اسفنجی در ایران به دلیل صادرات آهن اسفنجی در حجم بالا از این کشور، تحت تاثیر شرایط و نوسانات بازار جهانی میباشد. به عبارتی دیگر نرخ قیمت آهن اسفنجی تحویل fob بنادر کشورمان متاثر از بازار بین المللی است. همانطور که می دانید آخرین تغییرات قیمت محصولات بالادستی فولاد روند صعودی داشته است. قیمت آهن اسفنجی نیز از این قائده مستثنی نبوده است.

تولید آهن اسفنجی در ایران

آخرین آمار گزارش شده از میزان تولید آهن اسفنجی ایران که توسط انجمن جهانی فولاد world steel اعلام شده است در حدود 2/395 میلیون تن است که رشد متوسط ماهیانه +7.6% درصدی را برای ماه گذشته یعنی آوریل 2019 نشان می دهد. متوسط افزایش تولید در پنج ماهه نخست سال 2019 نیز حدود +17.7% تخمین زده است.

روند رو به رشد تولید آهن اسفنجی در کشورمان و ظرفیت مازاد تولید این امکان را برای ایران فراهم می کند که در کنار تامین نیاز واحدهای فولادسازی داخلی، اقدام به صادرات آهن اسفنجی نمایند. خوشبختانه زیرساخت های صادرات آهن اسفنجی فراهم بوده و تولیدکنندگان و صادرکنندگان آهن اسفنجی با شناخت دقیق و خوب بازارهای هدف این محصول، استارت صادرات آهن اسفنجی را در سطح وسیع آغاز نموده اند. از مهمترین مقاصد صادرات آهن اسفنجی ایران که هم اکنون سالانه چندین صد هزار تن آهن اسفنجی از ایران خریداری می کند کشورهایی نظیر عراق و ترکیه دو کشور همسایه ایران هستند.

تولید آهن اسفنجی به روش پرد – تکنولوژی پرد

در ایران آهن اسفنجی عمدتا به دو شیوه میدرکس و پرد تولید می شود.

فرآیند میدرکس

فرآیند میدرکس را برای تولید آهن اسفنجی در ویدئو قرار داده شده در بخش نخست مقاله، مشاهده نمودید. فرآیند میدرکس هم اکنون متداول ترین و رایج ترین شیوه و تکنولوژی در جهان است که برای تولید آهن اسفنجی مورد استفاده قرار گرفته است. ولی شیوه دیگری علاوه یر این تکنولوژی در کشورمان ایران برای تولید آهن اسفنجی مورد استفاده است، و آن تکنولوژی بومی پرد می باشد.

فرآیند پرد (PERRED)

فرآیند پرد (PERRED) که مخفف عبارت Persian Reduction است، تکنولوژی بومی است که به همت متخصصین ایرانی طراحی و در بعد صنعتی با موفقیت به بهره برداری رسیده است. هم اکنون تعدادی از کارخانه های تولیدکننده آهن اسفنجی در کشورمان ایران با استفاده از تکنولوژی پرد به تولید عمده آهن اسفنجی اقدام کرده و با موفقیت در حال عرضه محصول هستند.

از جمله کارخانجاتی که به شیوه پرد آهن اسفنجی را فرآوری و تولید می کنند می توانیم به شرکت فولاد میانه همچنین شرکت فولاد غدیر نی ریز اشاره کنیم. آهن اسفنجی میانه به شیوه پرد تولید می شود. همانطور که می دانید محصول این کارخانه جزء بهترین نوع آهن اسفنجی تولیدی در کشورمان ایران می باشد که علاوه بر استفاده گسترذه در کارخانه های فولادسازی داخلی، صادرات آن به کشورهای مختلفی نیز توسط صادرکنندگان صنعت آهن و فولاد در حال انجام است.

صادرات آهن اسفنجی ایران

صادرات آهن اسفنجی با کد تعرفه 72031000 به کشورهای مختلفی نظیر کویت، عمان، عراق، ترکیه، مالزی، اندونزی، هند، امارات، سوریه، چین، پاکستان و گرجستان انجام می گیرد. صادرات این محصول به شکل هم گلوله های آهن اسفنجی بصورت فله و جامبو بگ شده همچنین بصورت بریکت شده انجام می شود. صادرات آهن اسفنجی ایران با افزایش تولید این محصول در کشورمان، در حال توسعه است. پیش بینی میزان تولید مازاد برای امسال سال 1398 بالاست، بنابراین انتظار یک جهش در صادرات آهن اسفجی را خواهیم داشت.

ممنوعیت صادرات آهن اسفنجی

همانطور که می دانیم تعداد واحد های فولادسازی مجهزبه کوره های القایی و قوس الکتریکی در کشورمان ایران به دلیل دستری راحت تر به منابع گازی، زیاد بوده و در حال گسترش نیز می باشد. ماده اولیه و خوراک این نوع کوره ها آهن اسفنجی به همراه قراضه است. لذا با توجه به فعال بودن واحدهای فولادسازی در اخل کشورمان، تامین نیاز کارخانه های داخلی باید در اولویت داشته باشد.

لذا در برخی از بازه های زمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف کنترل و تامین نیاز بازار داخلی، محدودیت هایی را بر صادرات آهن اسفنجی اعمال می نماید. این قوانین با تغییر شرایط بازار، به روز رسانی شده و تغییر می کند که در قالب بخشنامه به گمرکات کشور از سمت توازرت صمت ابلاغ می شود. (در سال 1397توسط وزارت صمت اعمال شد.)

مشروط بودن صادرات آهن اسفنجی

هم اکنون خوشبختانه صادرات آهن اسفنجی ممنوع نیست. ولی مشروط است. به این صورت که صادرات این محصول تنها توسط کارخانه تولید کننده آهن اسفنجی و یا نماینده قانونی وی می تواند انجام بگیرد.

قیمت آهن اسفنجی در بورس

آهن اسفنجی از جمله محصولات بالادستی فولاد است که عرضه آن در بورس کالا نیز انجام می گیرد. گاهی اوقات اختلاف قیمت اعلام شده در بورس و بازار آزاد را شاهد هستیم که با دخالت مستقیم انجمن فولاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف کنترل بازار عرضه آهن اسفنجی، بر نرخ قیمت آهن اسفنجی در بورس اعمال می شود لذا قیمت آن با نرخ بازار آزاد اختلاف پیدا می کند. هم اکنون که در تاریخ 8 خرداد ماه سال 1398 قرار داریم، نرخ قیمت آهن اسفنجی در بورس با قیمت آهن اسفنجی در بازار آزاد بسیار نزدیک و تقریبا برابر است.

بسته بندی جامبو بگ در صادرات آهن اسفنجی

آهن اسفنجی گلوله های متخلخل با سایز 6-25 میلی متری هستند که به دلیل داشتن تخلخل، بسیار حساس به فرآیند اکسیداسیون هستند. چنانچه این محصول در معرض گرما و رطوبت قرار بگیرد فرآیند اکسیداسیون با سرعتی بیشتر انجام می گیرد. لذا حتی احتمال اشتعال در آن وجود دارد. در صورتت اکسیداسیون و اشتعال آهن اسفنجی متاسفانه کربن این محصول به طور کامل سوخه و اصطلاحا آهن اسفنجی می پوکد و از درون زرد می شود. این آهن اسفنجی قابلیت استفاده در کوره های قوس الکتریکی و بخصوص کوره القایی که حساسیت بیشتری نسبت به کوره قوس دارد را ندارد.

حساسیت آهن اسفنجی سبب می شود ما به عنوان فروشنده و صادرکننده آهن اسفنجی به مشتریان خود توصیه کنیم این محصول را حتما در بسته بندی های مناسب تحت عنوان جامبوبگ که در سایز یک تنی تولید می شود، خریداری کنند. چنانچه حمل و نقل داخلی بوده و مساف اندک باشد، استفاده از جامبوبگ توجیه اقصادی ندارد، ولی در فروش صادراتی و انتقال بین المللی بخصوص چنانچه حمل دریایی باشد و محموله در معرض رطوبت قرار داشته باشد، استفاده از جامبوبگ اکیدا توصیه می شود.

صادرات بریکت آهن

البته نوع بریکت شده آهن اسفنجی خطرات ذکر شده در بخش قبل را ندارد. بریکت آهن اسفنجی محصول بریکت و فشرده شده آهن اسفنجی تحت فرآیند بریکت سازی است. فرآیند بریکت سازی در سه نوع تولید بریکت سرد همچنین تولید بریکت گرم و البته تولید بریکت نرمه آهن اسفنجی تقسیم می شود. فشرده سازی و کاهش درصد تخلخل محصول از احتمال اکسیداسیون و اشتعال آن می کاهد. بریکت آهن اسفنجی حتی قابلیت حمل فله حتی برای مقاصد دور که بصورت دریایی محموله ارسال می شود را داراست.

iron-briquette-plant

در ادامه مقاله به توضیح مختصری در خصوص سه نوع بریکت آهن می پردازیم.

انواع بریکت آهن اسفنجی

بریکت سرد آهن اسفنجی

خوراک ورودی دستگاه بریکت زنی در تولید این نوع بریکت، دارای درجه حرارت محیط است. لذا این محصول تحت عنوان بریکت سرد معرفی و شناخته شده است. میزان تولید این نوع بریکت آهن اسفنجی در ایران در حال افزایش است. خوشبختانه با توجه به مزیت های استفاده و به کارگیری آن، استقبال خوبی از آن بین واحدهای فولادسازی داخلی وجود داشته، بنابراین بازارسازی و بازار هدف برای این محصول قبل از افزایش تولید فراهم شده است. آنالیز بریکت سرد درجه یک و درجه دو مورد عرضه شرکت آهن و فولاد سیمرغ آذربایجان را می توانید در زیر مشاهده کنید.

Cold briquetted iron – Simurgh Iron Company
Grade 1
DetailItem
88-90 %Fetotal
78-80 %Fematal
90 %Metallization
1.5 %Carbon
0.03% maxPhosphorous (P)
0.04 % maxSulphur (S)
8.5 % max (MgO is adjustable due to customer demand)Total gangue (CaO+MgO+Al2O3+…)
3.7-4Apparent density (tons/m3)
25-45-35Size (mm)
4 % maxUnder size at loading port
450-500Compressive strength (kg/piece)
3.9Density

 

Cold briquetted iron – Simurgh Iron Company
Grade 2
DetailItem
% 86Fetotal
%70-72Fematal
% 90Metallization
% 1.5Carbon
0.03% maxPhosphorous (P)
0.04 % maxSulphur (S)
8.5 % max (MgO is adjustable due to customer demand)Total gangue (CaO+MgO+Al2O3+…)
3.7-4Apparent density (tons/m3)
25-45-35Size (mm)
4 % maxUnder size at loading port
450-500Compressive strength (kg/piece)
3.9Density

بریکت گرم آهن اسفنجی

خوراک ورودی دستگاه بریکت زنی در تولید بریکت گرم آهن اسفنجی، دارای درجه حرارت بالا حدود 650 درجه سانتی گراد است. در حقیقت شارژ ورودی دستگاه بریکت زنی در تولید بریکت گرم آهن اسفنجی با درجه حرارت 650 درجه سانتی گراد می باشد. این درجه حرارت دقیقا برابر با درجه حرارت آهن اسفنجی در مرحله خروج از واحد احیاء مستقیم می باشد. ایران یکی از چند کشور منحصر در جهان و البته در خاورمیانه است که به تکنولوژی تولید بریکت گرم آهن اسفنجی دست یافته است. این محصول سالانه در حجم بالا از بندرعباس (بندر شهید رجایی) به کشورهای مختلف جهان منجمله سوریه، صادرات می شود. آنالیز بریکت گرم آهن اسفنجی تولید شده در کشورمان را که مورد عرضه شرکت آهن و فولاد سیمرغ نیز است را می توانید در زیر مشاهده نمایید.

Hot briquetted iron – Simurgh iron co
Total Fe88-89%
Metallic Fe81-82%
Metallization91-92%
Carbon0.95% (+-0.1%)
Sulphur0.007% (+-0.001%)

بریکت نرمه آهن اسفنجی

بریکت نرمه آهن اسفنجی از شکسته ها و اصطلاحا نرمه آهن اسفنجی که در مرحله سرند محصول در حین انتقال از واحد احیاء مستقیم به خط فولادسازی از محصول اصلی جدا می شود، تولید می گردد. در تولید بریکت نرمه آهن اسفنجی از چسب سیلیکات و آهن نیز برای آگلومره کردن به همراه نرمه های آهن اسفنجی استفاده می شود. عیار و آنالیز نرمه آهن اسفنجی مورد استفاده برای تولید بریکت، تعیین کننده کیفیت نهایی بریکت آهن اسفنجی است.

خوشبختانه امکان بریکت زنی آهن اسفنجی و عرضه به این شکل مشکل حمل و نقل و دپو کردن (منظور از کله دپو ذخیره سازی آهن اسفنجی در کارخانه تولید و یا کارخانه فولادسازی پس از تولید است) تا حدودی برطرف شده است. لذا دیگر الزامی به استفاده از کیسه های جامبو بگ در صادرات آن وجود ندارد مگر اینکه خود خریدار درخواست استفاده از این کیسه ها را به ما اعلام نماید.

کارخانه تولید بریکت آهن

هم اکنون چند کارخانه تولید بریکت آهن که به شیوه گرم و سرد اقدام به تولید بریکت آهن می کنند، در کشورمان ایران مشغول به کار هستند. ایران جزء کشورهای معدود در جهان و خاورمیانه است که به تکنولوژی تولید بریکت گرم دست یافته است و هم اکنون صادرات گشترده آن را نیز انجام می دهد. بیش از 90 درصد بریکت گرم آهن اسفنجی تولیدی کشورمان صادرات می شود. کشورهایی نظیر سوریه، عمان و … از خریداران اصلی بریکت گرم آهن اسفنجی از کشورمان هستند.

بریکت سرد نیز توسط چند کارخانه در حجم گسترده تولید می شود و علاوه بر عرضه در بخش صادرات، در بازار داخل نیز به فروش می رسد. خوشبختانه استفاده از بریکت سرد آهن اسفنجی در بین کارخانه های فولادسازی داخلی حتی واحدها و کارگاه های کوچک نیز رو به گسترش است. استفاده از بریکت آهن اسفنجی مزیت های بسیاری برای واحد تولیدی فولاد دارد البته به ظرطیکه آموزش کافی و کامل را از واحد عرضه کننده این محصول دریافت نماید و آشنایی کامل به تکنولوژی و متد استفده از محصول را به دست آورد.

قیمت بریکت آهن سفنجی

قیمت فروش بریکت آهن اسفنجی اغلب به دلیل فرآیند فرآوری ثانویه ای که برای تولید این محصول بر روی آهن اسفنجی اعمال می شود، بالاتر است. ولی اغلب به دلیل مزیت هایی که نسبت به آهن اسفنجی دارد، چه از نظر حمل و نقل و دپو کردن محصول یا مزیت هایی که در استفاده در واحد ذوب دارد، مورد استقبال و انخاب خریداران که کارخانه های فولادسازی مجهز به کوره های الاقیی و قوس الکتریکی هستند، می باشد. یکی از عمده مزیت های استفاده از بریکت آهن اسفنجی در مقایسه با خود آهن اسفنجی در فرآیند ذوب، امکان استفاده از آن با درصد ترکیبی بیشتر با قراضه آهن می باشد. این موضوع صرفه اقتصادی قابل تتوجهی را برای کارخانه فولادسازی فراهم می کند. حتی نرخ قیمت بالاتر خود محصول را که کارخانه فولادسازی در مرحله خرید مجبور به قبول و پرداخت آن شده است را می توانیم بگوییم جبران می کند.

همانطور که می دانید نرخ قیمت قراضه آهن بالاست. استفاده صد درصدی از قراضه آهن برای ذوب مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل نیز آهن اسفنجی به صورت تلفیقی برای ذوب مورد استفاده قرار می گیرد. حال اگر بتوانیم این نسبت قراضه به آهن اسفنجی یا بریکت اهن را افزایش دهیم، بالتبع توانسته ایم در هزینه های ورودی کارخانه فولاد سازی مان صرفه جویی کنیم.

قیمت قراضه آهن به روز

قیمت قراضه آهن همراستا با نرخ قیمت خود محصولا بالادستی فولاد که شامل سنگ آهن، کنسانتره سنگ آهن، گندله سنگ، آهن اسفنجی و بریکت آهن می باشد و البته بدلیل افزایش نرخ قیمت فولاد در بازارجهانی، افزایش یافته است. همانطور که می دانیم دسترسی به ضایعات آهن با توجه به محدودیت تامین آن اندکی دشوار است. نرخ قیمت آن نیز بالاست. لذا جبران کمبود و هزینه آن می تواند با استفاده از مصرف محصولات بالادستی انجام گیرد. سنگ آهن و گندله سنگ آهن قابلی استفاده در کوره بلند و کنورتور را دارند ولی برای کوره القایی و قوس الکتریکی مناسب نیستند. محصولی که واسطه میان معدن و فولادسازی است و می تواند برای این دو نوع کوره بیان شده یعنی کوره قوس الکتریکی و کوره القایی مناسب باشد، آهن اسفنجی و بریکت آهن است که به طور مفصل در مقاله فوق با جزئیات معرفی و بازار ان تجزیه و تحلیل شد.

شرکت آهن و فولاد سیمرغ تامین کننده و صادرکننده محصولات بالادستی نظیر سنگ آهن دانه بندی شده، کنسانتره سنگ آهن، گندله آهن، آهن اسفنجی و بریکت همچنین محصولات میانی فولاد نظیر شمش، بیلت، بلوم و اسلب همچنین از میان محصولات نهایی فولاد عرضه کننده میلگرد در سایز های مختلف در چهار نوع میلگرد a1، میلگرد نوع a2، a3 همچنین میلگرد نوع a4 می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت لیست موجودی و ثبت سفارش می توانید از طریق مسیرهای ارتباطی زیر با شرکت تماس بگیرید.

لیلا نعمت زاده

برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام روی دکمه زیر کلیک کنید.

استعلام و سفارش

شرکت آهن و فولاد سیمرغ

راه های ارتباطی:

 شماره تماس مستقیم:

02147623014  ، 09120169267

شماره فکس: 02147623014

آدرس کانال: iron_metals@

پست الکترونیکی: sales@ironmetal.ir

آدرس:

کارخانه: تبریز

دفتر تهران: تهران، فلکه صادقیه

نمایندگی ها: اصفهان، یزد، اهواز، بندرعباس، مشهد

چه محصولی نیاز دارید؟ جستجو کنید …

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید