لیست موجودی های روز:

No data

قیمت خرسک آهن پیکور خورده – سرباره آهن

آنچه در این مقاله می خوانید...

قیمت خرسک آهنخرید خرسک و شلاکه آهنخرید خرسک و شلاکهخرید خرسک آهن پیکور خوردهخرید شلاکه آهن بال میل شدهخرید خرسک آهن

 

قیمت خرسک آهن

قیمت خرسک آهن بر اساس چه فاکتورهایی تعیین می شود؟ دلیل اختلاف نرخ قیمت خرسک و شلاکه وقتی محموله سرباره آهن تغییر می کند، چیست؟ آیا پیش آمده حین خرید خرسک آهن و شلاکه، قیمت متفاوتی از کارگاه ها دریافت کنید؟
شاید دلیل تفاوت نرخ قیمت خرسک آهن در یک بازه زمانی یکسان، برای شما سوال باشد و ذهنتان را درگیر کرده باشد. در این مقاله مواردی که در تعیین قیمت خرسک آهن نقش مهم و موثری دارند، مورد اشاره قرار خواهند گرفت.

خرید خرسک و شلاکه آهن

قطعا شما به عنوان یک واحد تولیدکننده شمش که واحد ذوب و کوره دارید، برایتان راندمان تولید و بازدهی کارتان، مهم است. این موضوع که از ماده شارژ کوره چه درصدی می توان ذوب مفید گرفت و ممکن است چند درصد پرتی دریافت شود، قطعا برای هر واحد ذوب و تولید شمش فولاد، بسیار اهمیت دارد که می تواند در مدیریت و کاهش هزینه ها بسیار موثر باشد.
خرسک آهن و شلاکه آهن یکی از ضایعات واحدهای ذوب است که می تواند پس از تمیز شدن (تمیز کردن خرسک و شلاکه آهن به شیوه های مختلفی که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد)، می توانند دوباره به زنجیره فولادسازی برگردند و در واحد های فولادسازی به عنوان ماده شارژ کوره ها استفاده شوند. ضایعاتی چون شلاکه و خرسک آهن به دلیل ناخالصی هایی که تحت عنوان سرباره همراه دارند درصدی پرتی در حین ذوب دارند. چون خرسک و شلاکه آهن در حقیقت از سرباره جداسازی شده اند لذا قطعا دارای ناخالصی هایی هستند. فرآیند تمیز کردن و زدودن ناخالصی ها، می تواند درصدی از ناخالصی های همراه خرسک آهن را از بین ببرد و خلوص آن را افزایش دهد. این مورد یعنی میزان پرتی به عبارتی راندمان مصرف خرسک آهن در فرآیند ذوب، مهمترین عامل در تعیین قیمت خرسک آهن است.
ولی اینکه فرآیند تمیزکاری خرسک به چه صورت انجام می گیرد و هر محموله تا چه میزان قابلیت حذف ناخالصی ها را دارد، کاملا به نوع و شکل محموله خرسک جدا شده از سرباره آهن وابسته است. در بخش بعد نحوه تمیز کردن خرسک آهن و شلاکه را مورد بررسی قرار می دهیم. همچنین بررسی خواهیم کرد که چه نوعی از بار خرسک آهن و شلاکه قابلیت تمیز شدن بهتر و به حداقل رساندن ناخالصی ها را دارد.

خرید خرسک و شلاکه

خرید خرسک آهن پیکور خورده

خرسک آهن قطعات درشت جدا شده از سرباره آهن است. بهترین شیوه تمیز کردن خرسک آهن، استفاده از دستگاه پیکور می باشد. فرآیند پیکور زدن به دلیل اینکه قطعات خرسک آهن اغلب درشت هستند، بهترین شیوه برای تمیز کردن و جدایش سرباره های چسبیده بر روی خرسک آهن می باشد. چگونگی انجام این فرآیند را در ویدئوی ابتدای مقاله می توانید مشاهده بفرمایید، در ویدئو پایین نیز با فوکوس بهتر این فرآیند قابل مشاهده است.

 

ولی سوالی مطرح است،  آیا با فرآیند پیکور زدن می توان میزان ناخالصی ها و سرباره چسبیده به خرسک آهن را به طور کامل جدا نمود؟ به عبارت دیگر، چند درصد از سرباره های چسبیده به خرسک آهن در حین فرآیند پیکور زدن از خرسک جدا می شوند؟ جواب این سوال کاملا وابسته به بار خرسک آهن دارد. دو نوع مختلف از محموله های خرسک آهن را می توانید در دو تصویر زیر مشاهده نمایید. تفاوت شکل ظاهری این دو محموله خرسک آهن، کاملا واضح است. تصویر یک نوعی از خرسک آهن ورقه ای است و تصویر دو را خرسک آهن کلوخه ای.

خرسک آهن ورقه ای با فرآیند پیکور قابلیت تمیزکاری بهتری دارد و اغلب دارای خلوص بیشتری است. به عبارتی دیگر، خرسک آهن ورقه ای دارای پرتی ذوب کمتری است لذا ارزش ریالی بالاتری نیز دارد. ولی امکان از بین بردن ناخالصی های خرسک آهن کلوخه ای متاسفانه کمتر می باشد، چراکه تنها سطح بیرونی آن تمیزکاری می شود و امکان تمیزکاری توده انبوه سرباره داخل کلوخه وجود ندارد، بنابراین درصد پرتی خرسک آهن کلوخه اغلب بالاتر است و لذا دارای ارزش ریالی پایین تری نیز می باشد.

البته مدل های خرسک آهن با توجه به نوع کوره ای که سرباره از آن جدا شده و …، می تواند متفاوت باشد. ممکن است خرسک آهن ورقه ای باشد ولی به دلیل حالت پفکی و مشبک بودن آن قابلیت تمیزکاری بالا نباشد و یا نوع صاف و گوشتی بوده و قابلیت تمیزکاری بالایی داشته باشد. بنابراین بر اساس همین موارد است که ما به بررسی کیفیت خرسک آهن و لذا تعیین قیمت خرسک آهن می پردازیم.

خرید شلاکه آهن بال میل شده

شلاکه آهن نوع ریزتر است که برای تمیزکاری و بازگشت مجدد به زنجیره فولادسازی از داخل محموله های سرباره آهن جدا می شود. ریز یودن قطعات شلاکه آهن امکان تمیز نمودن آن با دستگاه پیکور را نمی دهد. در حقیقت نوک قلم دستگاه پیکور قطعات ریز را نمی گیرد. لذا در حین فرآیند تمیز کردن، قطعات ریز به عنوان شلاکه آهن از بار خرسک جدا شده و در قسمت دیگری از کارگاه دپو می شود. ولی شلاکه آهن نیز قبل از ورود به فرآیند ذوب، نیاز به تمیز کاری دارد. فرآیند تمیز کاری شلاکه آهن از طریق بال میل کردن انجام می گیرد.

نحوه انجام این فرآیند را می توانید در ویدئو زیر ملاحظه بفرمایید.

 

در مورد تمیزکاری شلاکه آهن و درصد پرتی آن نیز همانند خرسک آهن هر آنچه در مورد ورقه ای و یا کلوخه ای بودن خرسک آهن گفته شد، در مورد شلاکه آهن نیز دقیقا به همان صورت است. شلاکه آهن نیز در دو نوع شلاکه آهن ورقه ای و شلاکه آهن کلوخه ای دسته بندی می شود. شلاکه آهن ورقه ای اغالب دارای ارزش ریالی بالاتری است چرا که دارای درصد پرتی کمتری در فرآیند ذوب می باشد.

دو تصویر زیر دو نوع شلاکه آهن ورقه ای و کلوخه را نشان می دهد. تصویر یک، عکس شلاکه آهن ورقه ای و تصویر دو عکس بار شلاکه آهن کلوخه ای است.

خرید خرسک آهن

نحوه بارگیری خرسک آهن و شلاکه آهن نیز بعد از فرآیند آماده سازی آن جهت بار کردن درون ماشین و ارسال به کارخانه ذوب بسیار اهمیت دارد. چراکه شیوه بارگیری تعیین کننده میزان ناخالصی های همراه خرسک آهن و لاکه آهن بار شده داخل ماشین است. در بارگیری این نوع ضایعات ذوبی اغلب از دستگاهی با نام مگنت که به سر لودر وصل می شود، استفاده می شود. این دستگاه می تواند هم برای شلاکه آهن مناسب باشد و هم برای خرسک آهن. نحوه کارکردن این دستگاه و شیوه بارگیری را در ویدئوی زیر مشاهده می فرمایید.

این ویدئو، فیلمی از بارگیری شلاکه آهن است.

 

ولی نکته ای است که می خواهیم در این بخش به آن اشاره کنیم. این نکته و موضوع مربوط به بارگیری خرسک آهن است. در بارگیری خرسک آهن از دستگاهی به نام چنگ نیز می توان استفاده نمود. چنگ برای قطعات خیلی درشت خرسک بسیار مناسب است. ولی می خواهیم بدانیم که برای مینی خرسک آهن که سایز متوسطی دارند نیز بهتر است از مگنت استفاده شود یا از چنگ؟

اغلب حین بارگیری خرسک با دستگاه مگنت با توجه به اینکه حین پیکور زدن قطعات ریز شلاکه نیز زیر خرسک باقی می ماند، ممکن است این قطعات ناخواسته به دستگاه مگنت چسبیده و داخل بار خرسک آهن شود. بنابراین بهترین روش برای بارگیری خرسک آهن، بارگیری با استفاده از دستگاه چنگ پس از پیکور کامل خرسک آهن می باشد.

لیلا نعمت زاده

برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام روی دکمه زیر کلیک کنید.

استعلام و سفارش

شرکت آهن و فولاد سیمرغ

راه های ارتباطی:

 شماره تماس مستقیم:

02147623014  ، 09120169267

شماره فکس: 02147623014

آدرس کانال: iron_metals@

پست الکترونیکی: sales@ironmetal.ir

آدرس:

کارخانه: تبریز

دفتر تهران: تهران، فلکه صادقیه

نمایندگی ها: اصفهان، یزد، اهواز، بندرعباس، مشهد

چه محصولی نیاز دارید؟ جستجو کنید …

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید