تولید بریکت آهن اسفنجی - واحد احیاء مستقیم - شرکت بازرگانی و تولیدی آهن و فولاد سیمرغ

شرکت آهن و فولاد سیمرغ

راه های ارتباطی:

 شماره تماس مستقیم:

02147623014  ، 09120169267

شماره فکس: 02147623014

آدرس کانال: iron_metals@

پست الکترونیکی: info@simurghsteelco.com

آدرس:

کارخانه: تبریز

دفتر تهران: تهران، فلکه صادقیه

نمایندگی ها: اصفهان، یزد، اهواز، بندرعباس، مشهد

لیست موجودی های روز:

No data

تولید بریکت آهن اسفنجی – واحد احیاء مستقیم

آنچه در این مقاله می خوانید...

فرآیند تولید آهن اسفنجیتفاوت آهن اسفنجی و گندلهآنالیز آهن اسفنجیشرکتهای فولاد
iron-briquette-plant

آهن اسفنجی محصول واحد احیاء مستقیم است که می تواند به شکل گلوله های اسفنجی و یا برکت شده عرضه شود. آهن اسفنجی و بریکت آهن اسفنجی به دلیل خلوص بالا و درصد قابل قبول آهن فلزی، قابلیت استفاده مستقیم در کوره های قوس الکتریکی و القایی را دارد.

فرآیند تولید آهن اسفنجی

بخش اصلی فرآیند تولید آهن اسفنجی بخش احیاء مستقیم است. در حقیقت آهن اسفنجی فراورده احیاء مستقیم گندله آهن است. از بین شیوه های متفاوت و انواع فرآیند احیاء مستقیم، دو روش میدرکس و پرد در کاخانه های ایران مورد استفاده است. پرد مخفف عبارت Persian reduction و روش بومی در کشورمان ایران است که صنعی سازی شده و هم اکنون چندین کارخانه بزرگ از این شیوه برای تولید آهن اسفنجی استفاده می کنند. می توانیم کارخانه شادگان و کارخانه میانه را از جمله آنها بدانیم.

تفاوت آهن اسفنجی و گندله

گندله آهن
آهن اسفنجی

گندله گلوله های آهنی است که اغلب دارای خلوص 63 الی 67 درصد است. این محصول از آگلومراسیون کنسانتره سنگ آهن به دست می آید. کنسانتره سنگ آهن، سنگ آهن خردایش یافته و غلیظ شده است. گندله سنگ آهن مناسب برای استفاده در کوره های بلند و کنورتور هست ولی مناسب برای استفاده در کوره های القایی و قوس الکتریکی نمی باشد. برای اینکه بتوان سنگ آهن را مناسب برای استفاده در این دو نوع کرد، بعد از تبدیل سنگ آهن به گندله، آن را طی یک مرحله احیاء مستقیم به اهن اسفنجی تبدیل مینماییم. خلوص بالا و درصد خوب مالیزاسیون آهن اسفنجی امکان استفاده مستقیم ان را برای کوره های القایی و قوس بصورت ترکیب شده با آهن قراضه، فراهم آورده است.

آنالیز آهن اسفنجی

انالیز آهن اسفنجی برای نوع کم کربن و پر کربن متفاوت است. البته وابسته به گرید محصول که بر اساس درصد متالیزاسیون و مقدار آهن مال محصول گرید بندی می شود، آنالیز متفاوت می باشد. برای گرید یک آهن اسفنجی نوع کربن اغلب دارای محدوده کربن 1.5 الی 18 درصد می باشد. برای نوع پر کربن نیز، درصد این عنصر درون آهن اسفنجی در حدود 1.8 الی 2.1 است.

جهت دریافت آنالیز دقیق اهن اسفنجی و اطلاع از قیمت روز محصول، همچنین ثبت سفارش خرید می توانید از مسیرهای ارباطی زیر با واحد فروش شرکت فولاد سیمرغ تماس بگیرید و یا مستقیما با مدیر بازرگانی خانم مهندس نعمت زاده در ارتباط باشید.

شرکتهای فولاد

شرکتهای فولاد سازی که از تجهیرات کوره القایی یا قوس استفاده می کنند، جهت مدیریت هزینه های تولید اغلب با برنامه ریزی واحد تحقیق و توسعه سعی می نمایند آهن اسفنجی را وارد خط فولادسازی در کنار قراضه آهن، نمایند. البته استفاده از اهن اسفنجی دغدغه هایی نیز دارد. این محصول بسیار حساس به اکسیداسیون بوده و احتمال اشتعال دارد. موضوعی که دغدغه کارخانه ای فولادسازی است به خصوص چنانچه بخواهند از یک مسیر دور محصول خریداری کنند و یا قصد دپو داشته باشند در این صورت بریکت آهن اسفنجی به جای آهن اسفنجی به آنها پیشنهاد داده می شود. ولی اگر چنانچه مسیر بین واحد تولید آهن اسفنجی و فولادسازی نزدیک باشد و تناژ مصرف نیز بالا باشد که نیازی به دپو نباشد، استفاده از آهن اسفنجی صرفه اقتصادی بالاتری دارد. چون اغلب بریکت آهن اسفنجی قیمت بالاتری نسبت به خود آهن اسفنجی دارد.

بریکت آهن اسفنجی، فشرده و بریکت شده محصول آهن اسفنجی است. محصول آهن اسفنجی با توجه به خصوصیات فیزیکی و درصد بالای تخلخلی که دارد احتمال اکسیداسیون و فعال شدن آن بسیار بالاست. لذا خطرات از قبیل اشتعال و یا افت کیفیت برای آن وجود دارد. بهترین روش برای برطرف نمودن این ایرادات از آهن اسفنجی، بریکت نمودن آن است. بریکت آهن اسفنجی دارای انواع مختلفی است. سه دسته بندی برای این محصول وجود دارد که در مقالا قبل به طور کامل در خصوص هر کدام صحبت کردیم. در اینجا فقط به نام این سه دسته اشاره می کنیم.

  • بریکت گرم آهن اسفنجی
  • بریکت سرد آهن اسفنجی
  • بریکت نرمه آهن اسفنجی

جهت اطلاع از موجودی های روز و دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت سفارش خرید، می توانید با ما تماس بگیرید.

لیلا نعمت زاده

برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام روی دکمه زیر کلیک کنید.

استعلام و سفارش

شرکت آهن و فولاد سیمرغ

راه های ارتباطی:

 شماره تماس مستقیم:

02147623014  ، 09120169267

شماره فکس: 02147623014

آدرس کانال: iron_metals@

پست الکترونیکی: info@simurghsteelco.com

آدرس:

کارخانه: تبریز

دفتر تهران: تهران، فلکه صادقیه

نمایندگی ها: اصفهان، یزد، اهواز، بندرعباس، مشهد

چه محصولی نیاز دارید؟ جستجو کنید …

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید