فروش ته تاندیش ته پاتیل و خرسک فولاد

فروش ته تاندیش فولاد، فروش ته پاتیل فولاد و خرسک آهن به عنوان ضایعات ذوب زنجیره فولادسازی، با هدف فرآوری و تمیزکاری آن و بازگشت مجدد به خطوط ذوب و تولید انجام می گیرد.

تاندیش فولاد

تاندیش فولاد در فرآیند ریخته گری فولاد، محفظه ی بین پاتیل حاوی ذوب و قالب ریخته گری است که با هدف تولید فولاد مرغوب با خلوص بالا در سیستم ریخته گری طراحی و جاسازی می شود. نقش تاندیش فولاد به حداقل رساندن اغتشاشات ذوب و جدا نمودن آخال ها قبل از ورود مذاب به درون قالب می باشد. مذاب از درون پاتیل ابتدا وارد تاندیش می شود، زمانیکه تاندیش از مذاب فولاد پر شد، نازل های تاندیش باز شده و مذاب وارد قالب ریخته گری می شود.

در حقیقت مهمترین وظایفی که تاندیش در یک سیستم ریخته گری دارد شامل موارد زیر می باشد:

  • توزیع مذاب فولاد و هدایت آن به داخل قالب ها از طریق نازل
  • تنظیم نرخ ذوب ریزی و همچنین کنترل دمای ذوب ریزی
  • به حداقل رساندن ورود سرباره و آخال به درون قالب
  • برخی از واحدهای فولادریزی در قسمت تاندیش اقدام به آرام سازی فولاد به عبارتی اکسیژن زدایی در این بخش از سیستم ریخته گری نیز می کنند.

نمونه تاندیش فولادسازی را می توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید.

 تاندیش فولاد

تاندیش فولاد خود دارای انواع مختلفی است. وابسته به طراحی سیستم ریخته گری، از نازل های مختلف و انواع متفاوت تاندیش استفاده می شود. در مقالات بعدی اطلاعات کامل و جزئی تری در خصوص انواع تادیش و انواع نازل تادیش بر اساس نوع سیستم ریخته گری در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. در ادامه مقاله، می خواهیم در مورد ضایعات ته تاندیش کو مورد استفاده در زنجیره فولادریزی قرار می گیرد توضیح دهیم.

ته تاندیش فولاد چیست؟

تاندیش فولاد در فرآیند ریخته گری از مذاب خالص آماده ریخته گری پر می شود. یعنی حاوی مذاب خالص فولاد است. تاندیش دارای رابط و قسمتی است تحت عنوان نازل تاندیش که پس از پر شدن محفظه تاندیش، نازل ها باز شده و مذاب به داخل محفظه قالب هدایت می شود.

طی فرآیند ورود ذوب از تاندیش که بین پاتیل و قالب قرار دارد، متاسفانه درصدی از ذوب ته تاندیش باقی مانده و منجمد می شود. این قطعه از تاندیش به عنوان ته تاندیش جدا می شود. همانطور که بیان کردیم ته تاندیش دارای خلوص بالایی می باشد، لذا ارزش بالایی جهت بازگشت به خطوط فولادسازی را دارد.

 

ته تاندیش فولاد چیست؟

فیلم ابتدای مقاله محموله ای از ته تاندیش های آماده فروش مجتمع صنعتی و معدنی فولاد سیمرغ آذربایجان را نشان می دهد.

فروش ضایعات ته تاندیش فولاد

ته تاندیش به عنوان ضایعات فرآیند ریخته گری فولاد با توجه به اینکه قابلیت ذوب و بازگشت به زنجیره فولادسازی را دارد به کارگاه هایی که فرآیند تمیز و برشکاری را بر روی آن انجام می دهند، فروخته می شود.

قیمت ته تاندیش

ته تاندیش در بین انواع ضایعات ذوب نظیر خرسک و شلاکه آهن، ته پاتیل و …، دارای خلوص بالاتری است. لذا ارزش ریالی بالاتری نیز دارد. ارزش ریالی ته تاندیش اغلب نزدیک به نرخ قیمت شمش فولاد می باشد.

پیکور زدن ته تاندیش

خلوص ته تاندیش با فرآیند پیکور زدن می تواند افزایش پیدا کند. برش دادن ته تاندیش فرآیند دیگری است که بعضا با توجه به ابعاد دهانه کوره برخی کارگاه های ذوب ریزی و تولید شمش آهن، نیاز است بر روی ته تاندیش انجام بگیرد. فرآیند پیکور زدن ته تاندیش و برش کاری آن را می توانید در ویدئوی زیر ملاحظه بفرمایید.

 

کارخانه های فولادسازی مجهز به کوره های قوس الکتریکی همچنین مجهز به کوره های القایی از این ضایعات ذوب در تولید شمش استفاده می نمایند. جهت خرید ته تاندیش و ثبت سفارش خرید می توانید از راه های تماس درج شده در انتهای مقاله با بخش فروش شرکت ارتباط برقرار نمایید.

فروش ته پاتیل اهن

پاتیل ذوب ریزی به عنوان محفظه و به عبارتی می توان گفت دستگاهی برای حمل مذاب فولاد از مکان ذوب گیری تا بخش ذوب ریزی استفاده می شود. پاتیل ذوب در صنعت فولاد خود در شکل ها و انواع مختلف ساخته می شود. شامل:

  • پاتیل سر ریز
  • پاتیل کف ریز
  • پاتیل تی پات

اینکه چه نوعی از پاتیل برای ذوبی گیری و انتقال به بخش ذوب ریزی در خط تولید مورد استفاده قرار می گیرد کاملا بستگی به محتویات ذوب که آیا فولاد است، ذوب چدن است یا آلومینیوم و …، دارد.

در تولید پاتیل به نکات زیادی توجه می شود که می توانیم به مواردی نظیر سرعت و امنیت در نقل و انتخال ذوب و تخلیه مذاب اشاره کنیم. برخی کارخانه ها برای بالا بردن امنیت کار از شابلون های نسوز نیز در تولید پاتیل استفاده می نمایند. نکته دیگری که در مورد پاتیل ها وجود دارد این است که این محفظه ها در حجم های مختلف ساخته می شوند.

انواع پاتیل را در تصاویر زیر مشاهده می نمایید.

فروش ته پاتیل اهن
پاتیل ذوب

 

در حقیقت مذاب پس از کوره وارد پاتیل شده، سپس به واسطه تاندیش به داخل قالب های ذوب هدایت می شود.

ته پاتیل اهن چیست؟

همانند تاندیش فولاد، ممکن است درون پاتیل نیز درصدی از ذوب بدون تخلیه باقی بماند. این قطعه به عنوان ته پاتیل از پاتیلها جدا شده و قابلیت بازگردانی به خطوط فولاد ریزی را دارد. البته با توجه به اینکه آنالیز شیمیایی ته پاتیل اغلب وجود درصد قابل توجه عناصری نظیر روی را نشان می دهد، لذا از ته پاتیل در فرآیند تولید شمش روی نیز استفاده می شود.

نمونه ته پاتیل را در عکس زیر می توانید ملاحظه بفرمایید.

ته پاتیل اهن چیست؟

کارخانجات تولید شمش روی و همچنین فولادریزی ها می توانند جهت خرید و ثبت سفارش با مسیرهای ارتباطی درج شده در سایت که در انتهای مقاله نیز قرار داده شده است، با کارشناسان فروش تماس برقرار نمایند.

ضایعات آهن قیمت

از دیگر ضایعات ذوب آهن و فولاد در کارخانه های فولادسازی می توانیم به سرباره آهن اشاره کنیم. شاید برای شما سوال باشد که آیا می توان سرباره آهن را نیز با فرآوری و تمیز کاری مجدد به زنجیره فولادسازی باز گرداند؟ حین پاسخگویی به این سوال تعریف مشخص شده ای از شلاکه آهن و خرسک آهن که محصولات جدا شده از سرباره آهن هستند را نیز ارائه خواهیم داد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

فروش سرباره آهن

فروش سرباره آهن نیز توسط کارخانه های فولاد به عنوان محصول جانبی و ضایعات انجام می گیرد. اما مگر سرباره آهن ناخالصی های ذوب نیست که حین فرآیند ذوب جدا شده است؟ پس چه ارزشی دارد و چه استفاده هایی می توان از این ضایعات کرد؟

داخل سرباره آهن تکه ها و قطعاتی از سرباره وجود دارد که خلوص آهن آنها بالاست. سرباره آهن توسط کارگاه های فرآوری از کارخانجات فولادسازی خریداری می شود و پس از جدا سازی و تمیزکاری قطعات با خلوص قابل قبول مجددا به خطوط ذوب ریزی و فولادسازی باز می گردد.

خرسک فولاد چیست؟

قطعات ارزشمندی از سرباره که دارای خلوص آهن بالاتری هستند و برای بازگشت به زنجیره فولادسازی از داخل سرباره جدا سازی و تمیز کاری می شوند، تحت عنوان شلاکه و خرسک در بازار آهن شناخته شده اند. ولی شلاکه آهن چیست؟ و خرسک آهن چیست؟

فروش خرسک آهن

قطعات درشت تری از سرباره که ارزش جدا سازی و تمیز کردن برای ذوب مجدد را دارد به عنوان خرسک فولاد به فروش می رسد. خرسک فولاد پس از جداسازی از سرباره با روش های مختلفی تمیز می شود تا سرباره چسبیده به آن جدا شود. مهمترین و متداول ترین شیوه برای تمیزکاری خرسک فولاد، پیکور زدن آن می باشد که در ویدئوی زیر مشاهده می فرمایید.

خرسک آهن اغلب دارای ارزش ریالی پایین تری نسبت به ته تاندیش و ته پاتیل می باشد. چراکه خلوص کمتر و ناخالصی های بیشتری درون خود دارد. قیمت خرسک آهن دقیقا بر اساس میزان ناخالصی های آن که البته به صورت آنالیز تکه ای از آن قابل تشخیص نیست بلکه بر اساس درصد پرتی ذوب آن مشخص می شود، تعیین می گردد. فرآیندهایی که برای کاهش ناخالصی و افزایش خلوص و ارزش خرسک آهن انجام می گیرد، همین فرآیند پیکور زدن می باشد.

برش کاری خرسک آهن

 

همانطور که بیان شد، خرسک آهن قطعات درشتی از سرباره آهن است. لذا ممکن است با توجه به سایز دهانه کوره واحد مصرف کننده آن، نیاز به برش کاری داشته باشد. برش کاری خرسک آهن بر اساس ابعاد دهانه کوره مشتری انجام می گیرد. فرآیند برشکاری با توجه به اینکه موجب ذوب درصدی از خرسک حین فرآیند برشکاری می شود، درصدی پرتی به همراه دارد. لذا فرآیند برشکاری تاثیر مستقیم بر قیمت خرسک آهن که در نهایت اعلام می شود، دارد.

واحدهای فولادریزی که قصد خرید خرسک آهن را دارند، می توانند جهت سفارش با واحد فروش ارتباط بگیرند. محصول خرسک آهن در انواع مینی خرسک، خرسک های پیکور خورده درشت و خرسک های تمیز بدون پیکور توسط شرکت فولاد سیمرغ آماده سازی شده و برای تحویل آماده می باشد. البته با توجه به تعهدات تحویل برای ثبت سفارش بهتر است از پیش با بخش فروش ارتباط برقرار نموده و تناژ درخواستی و زمان تحویل را به شرکت اعلام نمایید تا با تاخیر در دریافت مواجه نشوید.

خرسک و شلاکه

قطعات ریزتر از سرباره آهن که خلوص آن مناسب برای جداسازی و تمیز کاری تشخیص داده شده است، تحت عنوان شلاکه آهن فروخته می شود. شلاکه آهن نیز اغلب دارای ناخالصی های چسبیده به خود است که نیاز به تمیزکاری و افزایش خلوص دارد. برای تمیزکاری شلاکه آهن اغلب از دستگاه های بالمیل و سندبلاست استفاده می شود.

 

البته برخی از کارگاه ها بشکه های درشت دوار را برای چرخش و حذف ناخالصی های سرباره چسبیده به شلاکه آهن طی چند مرحله، درست کرده و از این روش برای تمیز نمودن شلاکه آهن استفاده می کنند. چنانچه این کار طی چند مرحله انجام بگیرد می تواند در تمیز نمودن شلاکه آهن و افزایش خلوص آن عملکرد مناسب و خوبی داشته باشد. فرآیند تمیز نمودن تاثیر زیادی در کاهش درصد پرتی شلاکه آهن حین ذوب آن دارد.

قیمت خرسک و شلاکه

قیمت خرسک و شلاکه اغلب نزدیک به هم هست. البته ممکن است هر محموله ای از خرسک و شلاکه آهن با محموله دیگر اختلاف قیمت داشته باشد. این موضوع دقیقا وابسته به خلوص این محصوله ها و درصد پرتی است که ممکن است حین فرآیند ذوب داشته باشند.

ممکن است موضوعی ذهن شما را درگیرد کند. اینکه چگونه می توان درصدی پرتی محموله های خرسک و شلاکه آهن را قبل ذوب آنها و حین خرید تشخیص داد؟

این موضوع دقیقا بر اساس مشخصات ظاهری خرسک و شلاکه قابل تشخیص است. خرسک و شلاکه ورقه ای که به خوبی تمیز کاری شده باشد و گوشتی نیز می باشد درصد ذوب خوبی خواهد داشت. ولی شلاکه و خرسک کلوخه ای شکل یا پفکی مانند متاسفانه ذوب خوبی ندارند و درصد پرتی بالایی خواهند داشت.

خرید خرسک آهن

داشتن اطلاعات صحیح در خصوص ویژگی های هر محصول و شناخت مجموعه ای که قصد تهیه محصول از آنجا را با توجه به سوابق کاری آن مجموعه داریم، می تواند در خرید محصول با کیفیت متناسب با نیازمان به ما کمک کند. اطلاعاتی نظیر نوع کوره شما، ابعاد دهانه کوره تان، میزان مصرف ماهانه و …، می تواند در همکاری مناسب و ارائه محصول خوب و تحویل به موقع محموله ها بر اساس زمان بندی تولید شما، به ما کمک نماید. این تبادل اطلاعات اولیه در برقراری رابطه همکاری مناسب و طولانی مدت بین مجموعه ها نقش مهمی ایفا می کند. لذا در ارتباط با همکاران تیم فروش چنانچه اطلاعاتی از شما عزیزان سوال شد بدانید که با هدف شناسایی نیاز شما و ارائه محصول مناسب متناسب با نیاز مجموعه تان این سوالات مورد پرسش قرار می گیرند.

فولاد سیمرغ آذربایجان

امیدواریم مقاله ارائه شده توسط مجتمع صنعتی و معدنی فولاد سیمرغ آذربایجان توانسته باشد تعریف خوبی از ضایعات ذوب آهن شامل ته تاندیش فولاد، ته پاتیل فولاد، خرسک آهن و شلاکه آهن را در اختیار شما قرار داده باشد. در مقاله تا حدودی به کابردهای هر کدام، نحوه آماده سازی آنها، شیوه تشخیص محدوده قیمت و همچنین کیفیت این محصولات اشاره شد. چنانچه نیاز به دریافت اطلاعات بیشتری داشتید یا نیاز به دریافت راهنمایی و مشاوره حین خرید را دارید می توانید از طریق شماره تماس های قرار داده شده در این قسمت با کارشناسان شرکت تماس بگیرید. همچنین سوالات خود را می توانید در بخش پرسش و پاسخ مطرح نموده و پاسخ دریافت نمایید.

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: خانم لیلا نعمت زاده

راه های ارتباطی:

phone icon شماره تماس: 02147623014

phone icon شماره تماس: 04133660491

phone icon شماره تماس: 09120169267

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ(اسکایپ): کلیک کنید

instagram icon اینستاگرام: simurgh_steel_company@

email icon ایمیل: info@simurghsteelco.com

email icon ایمیل: ironore110@gmail.com

instagram icon فیسبوک: ironore110@

instagram icon لینکدین: simurgh-iron-and-steel-company-a68295180@

instagram icon توییتر: CoSimurgh@

تماس با ما