لیست موجودی های روز:

No data

قیمت سنگ آهن خام – بخش اول

آنچه در این مقاله می خوانید...

تعیین قیمت سنگ آهن خامانواع کانی های سنگ آهنقابلیت خردایش سنگ آهن
قیمت سنگ آهن خام

برای تعیین قیمت سنگ آهن خام به نوع کانی آهن، عیار آن، رطوبت و آب تیلور،  اندیس بازی، ناخالصی ها، قابلیت خردایش، قابلیت پر عیار شدن، ابعاد آن و … توجه می شود.

قیمت سنگ آهن خام برای کانی های مختلف که در عیارهای متفاوتی نیز عرضه می شوند، متفاوت است. البته همانطور که در بالا اشاره کردیم پارامترهای دیگری نیز در تعیین ارزش و قیمت سنگ آهن خام علاوه بر نوع کانی و عیار آن، دارای اهمیت هستند. ما سعی می کنیم به تفصیل هر کدام از این پارامترها را در مقالات متعدد مورد بررسی قرار دهیم. در این مقاله قصد داریم سنگ آهن خام را از نظر کانی شناسی و قابلیت خردایش مورد بررسی قرار دهیم.

تعیین قیمت سنگ آهن خام

انواع کانی های سنگ آهن

علم کانی شناسی در استخراج آهن و به کارگیری سنگ معدن بسیار اهمیت دارد. ممکن است یک کانی آهن دارای عیار بالایی نیز باشد ولی به دلیل ترکیبی که دارد، قابلیت استخراج آهن را نداشته باشد. کانی ها انواع مختلفی دارند. کانی های سیلیکاته، کانی های آرسنیک دار، کانی های اکسیدی، سیدریت و … از انواع کانی های آهن هستند. در این بین کانی های سیلیکاته به دلیل عدم امکان احیا در فرآیند های تولید فولاد، در متالورژی بدون کاربرد هستند. یا کانی های آرسنیک دار به دلیل وجود عناصر سمی و آسیب به محیط زیست قابلیت استفاده ندارند. در مجموع مهمترین انواع کانی های پر کاربرد برای استخراج آهن و فولاد، کانی های اکسیدی و سیدریت می باشد. در این بین سنگ آهن مگنتیت و سنگ آهن هماتیت از گروه سنگ آهن اکسیدی، مهمترین انواع کانی های آهن هستند.

سنگ آهن مگنتیت به دلیل داشتن خاصیت مغناطیسی قابلیت پر عیار شدن از طریق روش های مغناطیسی را دارد، لذا اغلب دارای قیمت بالاتری است. البته قابلیت احیاء سنگ آهن مورد دیگری است که باید به آن توجه شود. قابلیت احیاء سنگ آهن مگنتیت نسبت به سنگ آهن هماتیت کمتر می باشد.

با توجه به توضیح ارائه شده واضح و مبرهن است که برای تعیین ارزش و قیمت سنگ آهن خام، تعیین نوع کانی آهن بسیار اهمیت دارد. در کنار این موضوع، دیگر پارامترهایی که در ابتدای مقاله مورد اشاره قرار دادیم، بررسی می شوند. از جمله این پارامترها قابلیت خردایش سنگ آهن است.

قابلیت خردایش سنگ آهن

در اغلب موارد سنگ معدن استخراج شده نیاز به عملیات کانه آرایی دارد. مهمترین فرآیند در کانه آرایی سنگ آهن خام، خردایش آن است. قابلیت خردایش سنگ آهن پارامتر بسیار مهمی است که در تعیین ارزش و قیمت سنگ آهن خام مورد توجه قرار می گیرد.

هرچه سختی سنگ معدن بیشتر باشد هزینه مورد نیاز برای خردایش بالاتر خواهد بود. این موضوع در تعیین قیمت سنگ آهن خام اهمیت دارد. البه فرآیند خردایش در دو مرحله خردایش درشت و خردایش نرم انجام می گیرد. برخی از سنگ های آهن خردایش درشت آسانی دارند ولی خردایش نرم آنها به سختی انجام می گیرد. بنابراین نیاز است قابلیت خردایش درشت و نرم هر دو مورد بررسی قرار گیرند.

موارد و پارامترهای دیگر موثر بر قیمت سنگ آهن خام را در مقالات بعدی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

لیلا نعمت زاده

برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام روی دکمه زیر کلیک کنید.

استعلام و سفارش

شرکت آهن و فولاد سیمرغ

راه های ارتباطی:

 شماره تماس مستقیم:

02147623014  ، 09120169267

شماره فکس: 02147623014

آدرس کانال: iron_metals@

پست الکترونیکی: sales@ironmetal.ir

آدرس:

کارخانه: تبریز

دفتر تهران: تهران، فلکه صادقیه

نمایندگی ها: اصفهان، یزد، اهواز، بندرعباس، مشهد

چه محصولی نیاز دارید؟ جستجو کنید …

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید