قیمت میلگرد به روز

شاخص قیمت میلگرد به روز شانگهای SHFE تحت تاثیر نوسانات قیمت سنگ آهن در بورس دالیان چین، گاها مثبت و بعضا منفی است. البته شاخص قیمت سنگ آهن در بورس دالیان نیز متقابل از نرخ قیمت میلگرد شانگهای در شاخص SHFE تاثیر می پذیرد. این تاثیرات متقابل و عوامل نوسان قیمت ها را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.

قیمت روز میلگرد چین

عوامل زیر از جمله مهمترین مواردی است که اخیرا بر تسلط بازار مقاطع فولالدی نظیر میلگرد را در دست داشته است:

عملکرد تولید چین (تقریبا کمترین سطح چند ماه اخیر را داشته است)

  • نرخ بهره وری ظرفیت فولاد سازان: کاهش نرخ بهره وری افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد را در بازار جهانی به دنبال دارد.
  • اعلام ممنوعیت ایجاد و راه اندازی کارخانه های فولاد سازی جدید در کشور چین توسط وزارت صنعت این کشور: کشور چین جزئ سازندگان بزرگ مقاطع فولادی، از مصرف کنندگان اصلی و البلته از صادرکنندگان میلگرد و دیگر مقاطع فولالدی در جهان به شمار می آید. تغییر وضعیت تولیلد و عرضه و حتی تقاضا در بازار این کشور، سبب تاثیر مستقیم بر بازار جهانی صنعت فولاد می شود.
  • ایجاد محدودیت تولید جهت کنترل آلاینده های هوایی و لذا کاهش موجودی انبارها
  • نوسان افزایشی قیمت قراضه آهن که حتی در ماه اکتبر شاهد رشد بیش از 10 دلاری (یک باره در حدود 14 دلار) بودیم.

قیمت روز میلگرد در بازار

تعیین قیمت میلگرد به روز توسط کارخانه ها گاها با نوسان مثبت و گاهی منفی اعلام می شود. آنچه موثر بر قیمت روز میلگرد است، شرایط بازار در حقیقت میزان تقاضا و عرضه بازار و البته گاها اعمال محدودیت های دستوری بر فولادسازان است. عوامل موثر بر تغییر شرایط بازار را در کنار  بررسی اختلاف قیمت میلگرد در انواع a1، a2، a3، a4 را در این مقاله مطالعه می نمایید.

قیمت روز میلگرد در بازار جهانی

در بازار جهانی تغییرات فصلی که مستقیما بر میزان ساخت و ساز تاثیر می گذارد در کنار میزان تولید فولادسازان بزرگ دنیا از جمله چین، از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر نوسانات عرضه و تقاضا و متعاقبا موثر بر نرخ قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد است.

کاهش تولید کارخانه ها گاها بدلیل محدودیت های دولتی نظیر محدود کردن فعالیت فولادسازان به دلیل آلودگی های هوا که در کشور چین هم اکنون پیاده می شود، می باشد. و گاها محدودیت ها و شرایط فورس مازور که در تامین خوراک به عبارتی سنگ آهن کارخانه های فولادسازی به وجود می آید نظیر آنچه برای شرکت واله برزیل به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی سنگ آهن در جهان پیش آمد، از دلایل کاهش تولید است. کاهش تولید چنانچه میزان تقاضا بازار همچنان حفظ شده و بالا باشد از دلایل نوسان مثبت و روند افزایشی قیمت است.

مهمترین دلیلی که می توانیم برای کاهش میزان تقاضای خرید مقاطع فولادی از جمله میلگرد اشاره کنیم، مربوط به تغییر میزان ساخت و ساز با توجه به تغییر شرایط جوی با ورود فصول پاییز و زمستان است. البته میزان عرضه و تقاضا تنها عوامل تعیین کننده نرخ قیمت فوللاد و میلگرد نیستند. سود مارجین فولادسازان نیز عامل سوم مهم است.

بعضا نوسان قیمت به دلیل کاهش میزان خرید میلگرد یا کاهش میزان تولید این محصول اتفاق نمی افتد. بلکه عامل دیگری که نشات یافته از نوسان بازار مححصولات بالا دستی صنعت فولاد است، سبب این تغییر می شود. این عامل سود مارجین فولاد سازان است. گاها افزایش قیمت سنگ آهن یا محصولالتی نظیر آهن اسفنجی و بریکت که خوراک واحد های فولاد سازی است، سبب افزایش هزینه های تولید فولاد می شود. در این شرایط شاهد کاهش سود مارجین فولاد سازان هستیم. این موضوع در حقیقت حفظ سود سبب می شود فولادسازان محصولات خود را با نرخ بالاتر عرضه نمایند. لذا قیمت مقاطع فولادی منجمله قیمت میلگرد به روز تابع قیمت محصولات بالادستی یعنی سنگ آهن و آهن اسفنجی می باشد.

البته گاها اتفاق می افتد عواملی فراتر از این موضوعات از جمله مباحث سیاسی و عوارض ورودی و خروجی که بین دولت های مختلف بر صادرات و واردات این محصولات لحاظ می شود، نوساناتی را بر جای می گذارد.

قیمت روز میلگرد در بازار ایران

در کنار موارد اشاره شده در بخش قبل، در ایران علاوه بر عوامل ذکر شده عامل دیگری نیز موثر بر قیمت فولاد است. و آن نرخ ارز است. تغییر بر قیمت ارز دلار که مبنای مبادلات تجاری بین المللی است به طور مستقیم بر قیمت های داخلی تاثیر می گذارد. چراکه ایران جزو صادرکنکندگان مقاطع طویل فولادی از جملله میلگرد است. لذا قیمت های صادراتی فوب بنادر بر اساس قیمت های جهانی تعیین می شود. تعیین قیمت های داخلی نیز بر اساس نرخ های صادراتی که در بنادر در داد و ستد بین تجار اعلام می گردد، تعیین می شود. لذا هرگونه نوسان در نرخ ارز می تواند موثر بر نرخ قیمت داخلی فولاد و محصولات فولادی نظیر میلگرد باشد. البته واحد تنظیم بازار، با کنترل واحد بورس و گاها با اعلام قیمت های دستوری سعی در تعیین و کنترل اجباری قیمت ها را دارد. اغلب نیز قیمت بازار آزاد نسبت به قیمت های عرضه بورس متفاوت تر و در بیشتر مواقع قیمت بازار آزاد بالاتر است.

قیمت روز میلگرد در بازار در جدول به روز شده صفحه ی سایت بخش قیمت مقاطع فولادی درج شده است. نوسان نسبی نسبت به روز قبل نیز در ستون کنار قیمت اعلام شده است. در بخش فوق به طور مختصر اشاره کردیم که چرا این نوسان را گاها مثبت می بینیم و بعضا منفی است.

آخرین تغییرات قیمت میلگرد به روز

قیمت فولاد در بازار جهانی رو به بالاست. روند نزولی موجودی انبارهای چین که سطح حدود 2.88 میلیون تن را نشان می دهد، مهمترین عامل و دلیل تحریک قیمت میلگرد بوده است. نوسان موجودی انبارهای چین برای میلگرد را در نمودار زیر مشاهده می کنید. کاهش موجود در صورت پیش بینی افزایش تقاضا برای روزهای آینده وجود دارد، محرک قیمت میلگرد است.

آخرین تغییرات قیمت میلگرد به روز

اخیرا  نیز PMI چین عدد 54.4 را را رد کرده است که سبب شتاب یافتن فهعالیت های ساخت و ساز در چین شده است، لذا به احتمال زیاد میزان تقاضای خرید برای مقاطع فولادی از جمله میلگرد طی هفته آینده افزایش خواهد داشت. این موضوع سبب کاهش بیشتر موجودی و کاهش فراوانی در بازار شده و متعاقبا رشد قیمت میگرد را سبب خواهد شد.

قیمت سنگ آهن تحت تاثیر افزایش نرخ فولاد

پیش بینی می شود این نوسان نرخ قیمت تاثیر مثبت بر نرخ قیمت محصولات بالادستی از جمله سنگ آهن داشته باشد.

نمودار قیمت میلگرد

نمودار قیمت مبلگرد را از ابتدای پیک افزایش قیمت سنگ آهن که از اوایل سال 2019 میلادی در بازار جهانی رخ داد، در این بخش مشاهده می کنید.

نمودار قیمت میلگرد

 

امکان دریافت اطلاعات به روز قیمت میلگرد نیز در سایت shfe.com که لینک آن خدمت شما قرار داده شده، قابل دریافت مستقیم است. تحلیل افزایش نرخ ها را ما در اخبار و اطلاعیه های روز خدمتتان اعلام می نماییم. این سایت، سایت شاخص میلگرد شانگهای چین است.

قیمت میلگرد 16 a3

با مراجعه به دانشنامه میلگرد در مقاله که در لینک مقاله زیر قابل دسترسی است می توانید اطلاعات کامل در خصوص انواع میلگرد و کاربردهای آنها، خصوصیات شیمیایی و مکانیکی انواع میلگرد a1، a2، a3، a4،  به دست آورید.

مقاله: قیمت میلگرد آجدار

میلگرد a3 شاخه ای

میلگرد از نظر ترکیبات شیمیایی و خصوصیات مکانیکی همچنین خصوصیات فیزیکی و شکل ظاهری، در چندین رده دسته بندی می شود. ععمومی ترین شکل شناخته شده میلگرد در بازار ایران، چهار نوع زیر است:

میلگرد a1: میلگرد نوع a1 از فولاد نرم ساخته می شود. این نوع میللگرد معمولا ساده و بدن آج است. لذا از نظر ظاهری کاملا قابل تشخیص است. میلگرد a1 در استاندارد روسی، s240 نامیده می شود.

میلگرد a2 و میلگرد a3: میلگرد های نوع a2 و a2 در ردیف میلگرد های آجدار قرار دارند. این دو نوع میلگرد از نظر آج متفاوت هستند. میلگرد آ3 دارای آج های مارپیچ است و میلگرد a3 دارای آج جناقی یا اصطلاحا مدل هفت و هشت می باشد. میلگرد های a2 و a3 در استاندارد روسیه به ترتیب میلگرد های s340 و s400 نامیده می شوند.

  • نکته ی دیگری که مطرح هست در خصوص ترکیب شیمیایی و نوع فولاد به کار گرفته شده برای تولید میلگرد های a2 و a3 هست که برای این دو نوع میلگرد متفاوت است. باید عزیزان توجه کنند که در خرید میلگرد از کارخانه های تولید کننده دقت و توجه کافی را داشته باشند و از مراکز معتبر و تولیدکننده های معتبر اقدام به خرید نمایند. متاسفانه امکان تقلب و ایجاد آج جناقی بر روی میلگرد a2 نمایند.
  • نکته مهم دیگری که باید توجه نمود، انتخاب نوع میلگرد با توجه به قرار گیری آن در سازه و کاربرد آن است. طراح حاین را باید به طور دقیق مشخص نماید.
  • همچنین اگر در جایگاه ناظر سازه فعال هستید که به نوع میلگرد شک دارید، بهتر است آن را با ارائه به آزمایشگاه مورد بررسی قرار دهید. استحکام کششی و تسلیم میللگرد می تواند بیانگر نوع آن باشد. چراکه برای هر چهار نوع میلگرد فولادی یعنی میلگرد ساده A1، میلگرد آجدار A2 و A3 همچنین میلگرد آجدار مرکب A4، تنش تسلیم و کششی مشخصی در استاندارد تعریف شده است.

میلگرد a4: میلگرد a4 میلگرد تولید شده از شمش فولاد با کربن معادل پایین با آج 500 و 520 می باشد. در حقیقت نوع آج میلگرد a4، دوکی شکل می باشد. میلگرد آجدار a4 مطابق با استاندارد روسیه میلگرد s500 نامیده می شود.

سایز و وزن میلگرد

میلگرد ها از نظر سایز نیز رده بندی می شود. سایز های تولیدی میلگرد ها در کارخانه های ایران در بازه 8 الی 40 است. جدول وزن میلگرد شاخه ای برای سایزهای مختلف را در زیر مشاهده می نمایید.

طول شاخه (متر) سایز میلگرد وزن (کیلوگرم)
12 8 5
12 10 7.5
12 12 11
12 14 15
12 16 20
12 18 25
12 20 30
12 22 37
12 25 47
12 28 58
12 30 66
12 32 75
12 34 85
12 36 95
12 38 106
12 40 118

 

اغلب در تعیین قیمت میلگرد به روز، علاوه بر نوع میلگرد سایز آن نیز مورد توجه می باشد. اغلب برای سایز 8 الی 12 از یک نوع میلگرد یک قیمت اعلام می شود، برای سایز 12 تا 18 یک قیمت و میلگرد های با سایز بزرگتر در رده قیمتی دیگری قرار می گیرند.

پس آنچه در اعلام قیمت میلگرد به روز در نظر گرفته می شود، نوع میلگرد، سایز آن و شرایط و نوسانات حاکم بر بازار است.

تولید میلگرد در ایران

ایران از کشورهای دارای منابع و معادن سنگ آهن است. درصدی از سنگ آهن استخراج شده بعد از فرآوری به شکل سنگ آهن دانه بندی شده، گندله آهن و آهن اسفنجی در واحد های فولاد سازی داخلی به مصرف می رشد. و درصدی نیز به صورت خام و یا در قالب محصولات میانی مانند آهن اسفنجی و بریکت آهن اسفنجی مورد صادرات قرار می گیرد.

رونق صادرات محصولات فولادی چنانچه در بخش مقاطع فولادی و محصولات نهایی اتفاق بیفتد، ارزش افزوده بیشتری را به همراه خواهد داشت. هم اکنون صادرات گسترده انواع محصولات فولادی نظیر میلگرد و ورق های فولادی از ایران به کشورهای مختلف انجام می گیرد.

چندین کارخانه تولیلد فولاد در شهرهای مختلف ایران از جمله تبریز، اصفهان، مشهد، یزد، کرمان نو … مشغول فعالیت هستند. همانطور که در بخش های پیشین مطرح کردیم، میلگرد در کارخانه های فولاد ایران بر اساس استاندارد ملی ایران در 4 نوع a1، a2، a3 و a4 و در سایزهای 8 الی 40 تولید می شود.

صادرات میلگرد

میلگرد به عنوان نیکی از مقاطع طویل فولادی، با اچ اس کد (72283019:HS CODE) کد 72283019 در بازارهای جهانی تحت عنوان reinforcing steel bars  مورد معامله قرار می گیرد. صادرات میلگرد از ایران به افغانستان، گرجستان، عمان، ارمنستان، ترکیه، عراق، پاکستان، قطر و ازبکستان انجام می گیرد. صادرات میلگرد ایران به عراق و کشور ترکیه بالا و قابل توجه است.

مجتمع فولاد سیمرغ آذربایجان

مجتمع صنعتی و معدنی فولاد سیمرغ آذربایجان از سال 1397 با عرضه گسترده محصول فولادی میلگرد در سایزهای 8 الی 32 در انواع A1، A2، A3 و A4 در بازار داخل و صادرات فعالیلت خود را شروع نموده است. هم اکنون در بخش صادرات با کشورهای ترکیه، عراق و پاکستان مشغول همکاری است. حضور در بازار کشور سوریه نیز با توجه به آغاز بازسازی در این کشور، در دستور کار مدیران اجرایی مجتمع فولاد سیمرغ آذربایجان قرار گرفته است. لیست دقیق موجودی و ظرفیت تولید و تامین این مجتمع را می توانید در کاتالوگ این شرکت که قابل دریافت از سایت است، بررسی نمایید. راه های ارتباطی مستقیم نیز جهت تسریع و بهبود پاسخگویی در زیر قرار داده شده است.

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: خانم لیلا نعمت زاده

راه های ارتباطی:

phone icon شماره تماس: 02147623014

phone icon شماره تماس: 04133660491

phone icon شماره تماس: 09120169267

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ(اسکایپ): کلیک کنید

instagram icon اینستاگرام: simurgh_steel_company@

email icon ایمیل: info@simurghsteelco.com

email icon ایمیل: ironore110@gmail.com

instagram icon فیسبوک: ironore110@

instagram icon لینکدین: simurgh-iron-and-steel-company-a68295180@

instagram icon توییتر: CoSimurgh@

تماس با ما